Zdar Tábora Řvavých


o nich, byl spíše rozeznávacím nežli určovacim výrazem. Snad v menších podrobnostech prstů rukou a nohou, uší atd. obyvatelům Tábora leccos chybělo, ale tyto lehčí nedostatky nesnižovaly jejich seskupené síly. Nejsilnější muž měl toliko tři prsty na pravé ruce, a nejlepší střelec byl jednooký.

Takové bylo fysické vzezření mužů rozptýlených kolem chatrče. Tábor sám ležel v trojbokém údolí mezi dvěma vrchy a řekou. Jediným východiskem byla příkrá stezka přes vršek kopce naproti chatrči, teď ozářená vycházejícím měsícem. Trpící žena byla by ji mohla viděti z hrubého lože, na němž ležela, jak se vine vzhůru jako stříbrná stužka po stráni, až mizela nahoře ve hvězdách.

Oheň ze zteřelých jedlových větví dodával shromáždění společenštějšího rázu. Pomalu vracela se přirozená lehkomyslnost Tábora Řvavých. Byly nabízeny i uzavírány hojné sázky o výs1edku události. Tři proti pěti, že »Sally z toho vyjde«. Jedna proti jedné, že dítě zůstane na živu. Vedlejší sázky o pohlaví a o tom, zda přicházející cizinec bude blondýn či brunet. Uprostřed vzrušeného rozporu zazněl výkřik od těch, kdo byli dveřím nejblíže a tábor zmlkl, aby naslouchal. Přes vzdechy a stony jedlí a rychlý hukot řeky a praskot ohně zazněl ostrý, protestující jek - křik naprosto nepodobný čemukoliv, co bylo dosud v táboře slyšeno. Jedle přestaly sténati, řeka přestala hučeti a oheň ustal v praskotu. Zdálo se, že i příroda stanula, aby naslouchala.

Tábor vstal na nohy jako jeden muž! Bylo navrženo vypáliti sud střelného prachu, ale vzhledem k položení matky vyhrála lepší rozvaha a tak bylo vy-

- 3 -