Zdar Tábora Řvavých


páleno jen několik revolverů. Neboť, ať už pro hrubou táborní chirurgii či z jiného důvodu čirokézská Sally rychle zmizela. Během hodiny vyšplhala po hrbolaté cestě vedoucí ke hvězdám a tak vyšla z tábora Řvavých, z jeho hříchu a hanby navždy. Nemyslím, že je tato zpráva příliš zachmuřila, vyjma pomyšlením na další osud dítěte.

»Bude teď moci býti živo?« ptali se Pahejla. Odpověď byla pochybná. Jedinou živoucí bytostí Sa11ina pohlaví v mateřských okolnostech v táboře byla oslice. Bylo trochu hádání o její vhodnosti, ale experiment byl podniknut. Byl méně problematickým nežli starobylé pěstění Romula a Rema, ale potkal se se stejným zdarem.

Když byly splněny tyto podrobnosti, jež vyplnily další hodinu, byly dveře otevřeny a úzkostný zástup mužů, kteří se zatím již sestavili v řadu za sebou, vstoupil v řadě po jednom. Vedle nízkého lože či kavalce, na němž se pod pokrývkou rýsovala nehybná postava matky, stál jedlový stůl. Na tom byla umístěna bedna od svíček a v ní, zabalen do křiklavě červeného flanelu, ležel nejposlednějši přirustek tábora Řvavých. Vedle bedny ležel obrácený klobouk. Jeho účel byl brzy oznámen.

»Pánové,« řekl Pahejl v divné směsi autority a oficielní vlídnosti. »Pánové půjdou, prosím, dovnitř předními dveřmi, kolem stolu, a zadními dveřmi ven. Kdo si přejí přispěti něčím sirotkovi, naleznou připravený klobouk.«

První muž vešel s kloboukem na hlavě. Ale rozhlédnuv se, smekl a dal tak bezděky příklad ostatním. V takovýchto společnostech jsou dobré i špatné pří-

- 4 -